Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Werra Modüler Yapı İş Geliştirme Müdürü Ayhan Uçar: Vatandaş önlerine konulan standart konut modeli ve buna sahip olmak için sunulan finansal seçenekler arasında ev sahibi olma ümidini kaybediyor.” dedi.

Konut Satışları düşüyor

2023 yılında 1.225. 926 olarak gerçekleşen toplam konut satışı, 2022 yılına göre yüzde 17 azalış olarak kayda geçtiğini belirten Ayhan Uçar: Geçen yılın aynı ayına göre 2024 Ocak ayında yüzde 17,8, Şubat ayında yüzde 17,3 artış ve Mart ayında yüzde 0,1 düşüş kaydeden tutarsız bir grafik sergiliyor.

Kiracıların Neredeyse Tamamı Yüzde 25'ten Fazla Zam Yaptı Kiracıların Neredeyse Tamamı Yüzde 25'ten Fazla Zam Yaptı

Arsa maliyeti ve inşaat malzeme fiyatlarındaki artışlar, Mart ayı Endeksa verisine göre Türkiye’de ortalama konut 3 Milyon 264 Bin fiyatına çıkardı.

İstanbul ve büyük şehirlerde ise bu ortalama rakamı daha yukarıları çıkıyor. Ülke çalışan iş gücünün yüzde 55’inin asgari ücret seviyelerinde olduğunu düşündüğümüzde ise konvansiyonel üretilen konutlara erişmek artık çok kolay olmayacak.” Yorumunda bulundu.

Mobilizasyon İçin Bütçe Dostu Tiny House

Werra Tiny House üretici markası ile sektöre hareket getirdiklerini söyleyen Ayhan Uçar:

“Global olarak tüm dünyayı etkileyen pandeminin güncel yaşam alışkanlıklarına getirdiği kısıtlama, apartmandan bahçeli evlere olan talebin artışına sebep oldu.

Bahçesi olan, az katlı veya müstakil yapı alternatifleri, oluşan talepler birlikte ek olarak tekrar fiyat artışı gördü. Tiny House konsepti ise gelecek benzer yaşamsal etkilerden en az etkilenmek ve sabit bir lokasyona mecbur kalmadan bir yaşam avantajı sağlıyor.

Ulaşılabilir fiyatlar, daha fazla yeşil alana komşu ve mobil olma avantajı ile Tiny House geleceğin daha fazla tercih edilecek yaşam ve barınma konseptleri arasında yer alıyor.” Dedi.

Evler Artık Bir Fabrika Ürünü!

Çalışma veya okuma amacıyla yaşanan kent göç hareketleri bir arada toplu barınma zaruretini beraberinde getirdi. Konvansiyonel inşaat faaliyeti bu şekilde gelişti ve toplu konut modeli ile yaşam modelleri oluşturuldu.

Bir inşaat faaliyetinin başlangıcından bitişine kadar pek çok bileşenin yönetimi yapılması gerekiyor. Uzmanlık alanı farklı çoklu çalışan faaliyeti, inşaat faaliyetine konu ürünlerin sevki ve kullanımı, verimlilik ve çevre hassasiyeti bir arada yürütmek gerekiyor.

Werra modüler konut markası ile üretim yaptıklarını belirten Ayhan Uçar:

“ Werra Modüler Yapı olarak biz ev üretimini bir sanayi ürünü haline dönüştürmüş durumdayız. Karbon salınımı en az olan ahşap yapı ürünleri ile bir fabrika bant ürünü olarak hayata geçirilen ev tipleri, istenilen yerde montaj yapılmak suretiyle kullanıma hazır hale geliyor.

Konvansiyonel konut üretimi için gereken yapım süresi, riskler, finansa ulaşmakta yaşanan sorunlar ve daha pek çok ekonomi kalemi ortadan kalkıyor ve en az risk ve garantiyle insanları ev sahibi yapıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Editör: Gayrimenkul Gündemi