Duvar'dan Didem Mercan'ın haberine göre, yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle Türkiye'deki gayrimenkul fiyatları Avrupa şehirleriyle yarışıyor.

Son verilere göre Türkiye'de bir konutun pazarlama süresi 1 yılda 60 günden 86 güne, İstanbul'da ise bu rakam 61 günden 91 güne yükseldi.

Konut kredisindeki yüzde 4'e çıkan artış oranları da konuta erişimi zorlaştırıyor. Cornucopia Global Kurucu Ortağı Buse Tanıl Jeffery, "Bunun sonucu olarak yatırımcıların Türkiye'de yeni bir konut almak yerine Avrupa ülkelerinde konut edinme eğilimi her geçen gün artıyor" dedi.

Dünya genelinde satın alınacak veya kiralanacak uygun fiyatlı konut eksikliği, küresel konut krizini körüklüyor.

Dünya Bankası, 2025 yılına kadar 1,6 milyar insanın küresel konut sıkıntısından etkilenmesini öngörürken Uluslararası Para Fonu'nun verilerine göre çoğu ülkede konut fiyatları gelirlerden daha hızlı arttı .

Gayrimenkulünü Kiraya Verene Muafiyet Sağlanmalı Gayrimenkulünü Kiraya Verene Muafiyet Sağlanmalı

Küresel Konut Fiyat Endeksi'ne göre dünya genelinde konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke konumunda yer alan Türkiye'de de konut piyasasına erişim her geçen gün zorlaşıyor.

TÜİK tarafından her yıl yayımlanan konut sahipliği oranını da gösteren "Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri"ne göre Türkiye'de ev sahipliği bir önceki yıla göre 0.8 puan azalarak 2022 yılında yüzde 56.7 oldu. 2002-2022 yılları arasındaki veriler dikkate alındığında bu oranın, 2002'den beri en düşük konut sahibi olma oranı olduğu belirlendi.

Yüksek faiz oranları, enflasyon, döviz kurları nedeniyle ciddi şekilde düşen konut alıcılarının talebi, geri dönüş sürelerinin Türkiye'ye oranla daha kısa olması ve yüksek kira getirisi nedeniyle gayrimenkul yatırımları sınırları aşıyor. Yatırımcıların en çok rağbet gösterdiği ülkelerin başında ise İngiltere geliyor.

Yatırım yaparken amortisman sürelerinin kişinin tercihinde büyük rol oynadığını belirten Cornucopia Global Kurucu Ortağı Buse Tanıl Jeffery, "İngiltere'deki projelerin Türkiye'deki eşdeğerlerine aynı parayı harcadıklarında yüzde 65'in üzerinde kira getirisi elde edilebilir.

Bu durum Türkiye'de artan konut fiyatları karşısında yurt dışı yatırımını daha cazip hale getirdi. Türkiye fiyatlarıyla yurt dışında ev sahibi olabilirsiniz.

İngiltere'de ev satın almak yatırımcılar için daha mantıklı geliyor. Ev fiyatları düşük olduğu için kira getirisi daha yüksek ve ev fiyatlarının artma potansiyeli daha fazla. Bu durumda İstanbul'da bir evin kendini amorti etmesi uzun yıllar alırken, İngiltere'de bu çok daha hızlıdır."

Editör: Gayrimenkul Gündemi