Okuyucumun sorusu yine dönüp dolaşıp edinilmiş mallara katılma sistemine geliyor ama burada miras payından söz etmeden edinilmiş mallara geçmeyeyim. Okuyucumun halasının eşi, haladan sonra vefat etti. Halanın vefatında eş mirasın yarısını aldı ya, bu yarı artık eşin malvarlığı içinde.

Kiracıdan En Fazla Ne Kadar Depozito Alınır? Kiracıdan En Fazla Ne Kadar Depozito Alınır?

Haladan sonra bu eş de vefat ettiğinde artık onun çocuklarına geçecek mallar, babalarının sahip olduğu mallar. Onun dışındaki mallarda miras payları yok. Edinilmiş mallar hesabına gelince, edinilmiş mallar iki kısım: Birincisi edinilmiş mallar yani bu husustaki yasal düzenlemeye tabi mallar, ikincisi kişisel mallar.

Okuyucumun halası söz konusu daireyi bekarlığında almış. Dolayısıyla evlilik dışında edinilen mallar sistem dışı yani kişisel mallar kapsamında. Kişisel mallar edinilmiş mallar sistemine dahil değil. Sistem uygulanması gerektiğinde bu mallar ve değerler hesap dışı tutuluyor.

Yani halanın bekarlığında edindiği bu mal zaten sistem dışı. Dolayısıyla vefatlar nedeni ile karmaşık bir işleme tabi değil. Bu yönden eşinden önce vefatı nedeniyle eşin edinilmiş mal rejimi nedeni ile elde edeceği bir varlık söz konusu değildi.

Editör: TE Bilisim