Konuyu değerlendiren kentsel dönüşüm uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen şunları söyledi:

“İstanbul genelinde resmi kayıtlarda 1 milyon 166 bin bina bulunuyor. Binaların 255 bini 1980 öncesinde, 533 bini 1990-2000, 376 bini de 2000-2019 yılları arasında inşa edildi.

İstanbul’da meydana gelecek 7.5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosunda yaklaşık 48 bin binanın ağır veya çok ağır, 146 bin binanın ise orta hasar alacağı tahmin ediliyordu.

Bu da 200 bin binanın orta veya ağır hasar alması ve 3 milyon insanı etkilemesi anlamına geliyor. Bir gerçek var ki deprem kuşağında olan ve Türkiye coğrafyasının yüzde 66’sını Türkiye nüfusunun yüzde 72’sini ilgilendiren doğal afetten etkilenecek bir gerçekle karşı karşıyayız. Deprem uzmanlarının her gün altını çizdiği üzere Büyük Marmara depremi de yaklaşıyor.

Bu anlamda binaların bir an önce dönüşmesi gerekiyor diye sürekli belirtsek de dönüşümü yavaşlatan en önemli konuların başında finansmana erişim sorunu geliyordu.

Özellikle de pandemi sonrasında sürekli yukarı yönlü eğilime giren konut fiyatları (hem malzeme hem de işçilik ücretlerinin artması), metrekarede konut üretiminin ortalama 30 bin TL’ye kadar yükselmesi, kentsel dönüşüm kabul edilse dahi konut kiralarının yüksekliği, insanları kentsel dönüşümden uzaklaştırıyordu.

Böyle bir kampanya ödemelerde bir nebze rahatlama oluşturacaktır. Bu anlamda açıklanan yarısı bizden kampanyasının Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte hak sahiplerine bir konut için 700 bin liraya kadar hibe, 700 bin liraya kadar da kredi verilecek. İnsaat yapımı için verilecek hibe haricinde kiracılara bir kereye mahsus ve karşılıksız 100 bin lira tahliye desteği verilecek. İş yerleri için ise 350 bin liraya kadar hibe, 350 bin liraya kadar da kredi desteği verilecek.

Kiracıların Neredeyse Tamamı Yüzde 25'ten Fazla Zam Yaptı Kiracıların Neredeyse Tamamı Yüzde 25'ten Fazla Zam Yaptı

Kredilerin vadesi 10 yıl olacak. İlk 12 taksite ise faiz uygulanmayacak. Kredi borcunda meydana gelecek yıllık artışı belirlemek üzere güncelleme oranının uygulandığı her yılın ocak ayıda TÜFE’nin bir önceki yılın aynı ayına göre meydana gelen yıllık değişimin yarısının baz alınması da olumlu. Ancak 12 ay sonunda faizin nasıl işleyeceği belirsiz.

Yıl içerisinde yapılan açıklamalarda faizin yüzde 1’in altında olacağı belirtilmişti. İlk yıl sonrasındaki yapılandırmada faiz oranının yüzde 1’in altında tutulması teşvik edici bir adım alacaktır.

Kira yardımlarının da İstanbul’da 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkarıldığını da hatırlatmakta yarar var. Tabii ki tüm bunlar kentsel dönüşümün hızlanması adına önemli adımlar. Hem durağan bir döneme giren inşaat sektörünü hızlandıracak hem de depreme karşı daha dayanıklı binaların yapımı hızlanacaktır.”

Editör: Gayrimenkul Gündemi