Türkiye ekonomisine yönelik çarpıcı değerlendirmelerde bulunan eski Hazine Müsteşarı Dr. Mahfi Eğilmez, ev almaları karşılığında Türkiye Cumhuriyeti (TC) vatandaşlığı verilenler konusuna sosyal medyadan tepki gösterdi.

"Üste para vererek tarihe geçtik!"

Konut Fiyatları Enflasyona Yenildi Konut Fiyatları Enflasyona Yenildi

Eğilmez, 250 bin dolar ve üzeri döviz ödemesi yaparak vatandaşlık alan yabancıların, 5 yılın sonunda evlerini iki katına sattıklarını ve Türkiye'nin bu şekilde üste para vererek vatandaşlık dağıtan tek ülke olarak tarihe geçtiğini ifade etti.

Sosyal medya platformu X (Twitter) hesabından paylaşım yapan Eğilmez şunları kaydetti: "250 bin dolara ev alan herkese vatandaşlık verdik. 5 yıllık süre doldu, evleri iki katına sattılar. Böylece üste para vererek vatandaşlık veren tek ülke olarak tarihe geçtik."

Ev alarak vatandaşlık hakkı ne zaman verildi?

Türkiye’de 2016 ve 2017’de yapılan yasal düzenlemelerle yabancı yatırımcıların ev almak koşulu ile Türk vatandaşlığı almasının önü açılmıştı.

2017’ yılındaki düzenleme ile vatandaşlık almak için yabancılara asgari taşınmaz bedeli 1 milyon dolar, sabit sermaye tutarı 2 milyon dolar, asgari istihdam rakamı ise 100 kişi olarak belirlenmişti.

2018’de ilgili yönetmelikte bir değişiklik yapılmış ve yatırım tutarları değiştirilmişti.

Bu kapsamda, asgari taşınmaz bedeli 250 bin dolar, sabit sermaye yatırımı şartı ise 500 bin dolara indirilmişti. İstihdam rakamı ise 50 kişiye düşürülmüştü.

Bu arada Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyesi İlay Aksoy yabancılar tarafından satın alındıktan sonra satış yapılmama süresinin 5 yıl değil 3 yıl olduğunu belirterek “Üstelik alınan bir çok ev boş tutuluyor, alanların çoğu Türkiye’ye gelmemesine rağmen seçimlerde Büyükelçiliklerimize oy kullanıyor” dedi.

Editör: Gayrimenkul Gündemi