Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023'te meydana gelen ve 'asrın felaketi' olarak adlandırılan depremlerde büyük hasar alan Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde yaraları sarma çalışmaları sürüyor.

7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde büyük yıkıma uğrayan Nurdağı'nda, TOKİ koordinesinde Mesthöyük, Gedikli, Naimler, Kırışkal, İncirli, Çakmak ve Nogaylar olmak üzere 7 köyde toplam 310 köy evinin inşası sürüyor.

Yapılan köy evleri villaları artmazken, 3 köyde yapımı tamamlanan toplam 69 evi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın (4 Şubat) Gaziantep programında kura ile depremzedelere teslim edilmesi bekleniyor.

Uzmanlardan "Satılmaz Konut" Önerisi Uzmanlardan "Satılmaz Konut" Önerisi

VATANDAŞLARDA DEPREM KORKUSU BIRAKMAYACAK

Depreme karşı dayanıklı olacak şekilde inşa edildiği için köy evlerine yerleşecek vatandaşlarda deprem korkusunun kalmayacağını söyleyen Köy İnşaatları Saha Şefi Akan Bilir, "Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 7köyde 310 köy evi ve 34 tane ahırın bulunduğu yerleşim yerleri inşa ediyoruz. 7 köyün yerleşim yerleri ve sayıları ayrı" dedi.

"Tamamladığımız Gedikli köyünde 47 adet köy evi var" diyen Bilir, "Tüm imalatlarını bitirdik ve çevre düzenlemesini yapıyoruz. Bu köy evleri betonarme karkas olarak yapıldığı için en şiddetli depreme dayanacak durumdadır. Bu eve yerleşen vatandaşlarımızda deprem korkusu kalmayacaktır" ifadelerini kullandı.

"DÖRT DÖRTLÜK YAPILDI"

Köy evlerinin villalardan fazlasının olup eksiğinin olmadığını aktaran Şantiye Şefi Bilir, tamamlanan evlerin yarın düzenlenecek kura ile teslim edileceğini ifade etti.

Bilir, "Evler dizayn olarak villa tarzında tasarlandı. Köydeki vatandaşlarımızın çok rahat yaşayacağı, modern tarzda yaşayacağı evler yapıldı. Evlerimiz hem dış cephe hem iç donanım olarak dört dörtlük yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gaziantep’e gelmesiyle birlikte kuralar çekilecek ve teslimatlara başlayacağız" dedi.

Toplam 7 köyde bulunan köy evlerinin yüzde 85'i tamamlanırken, onların da Mart ayı sonunda teslim edilmesi bekleniyor.

"YAŞAM TARZI SINIF ATLAYACAK"

Bu evlerle birlikte köyden şehre göçlerin azalacağını söyleyen Saha Şefi Bilir, "Köy evleri, şehirlere yakın yerlerde olduğu için şehirdekilerden rahat yaşanılacak ve köyden şehre olan göçleri engelleyecektir. Vatandaşlarımız bu köy evlerine yerleştiği zaman yaşam tarzı olarak sınıf atlayacaktır" diye konuştu.

Editör: Gayrimenkul Gündemi