Buna göre; İstanbul A sınıfı ofis arzı 7.4 milyon metrekareye yükseldi. A sınıfı ofislerdeki boşluk oranı, artan talep ve MIA (Levent-Maslak) bölgesinde yeni ofis arzının olmaması sebebiyle düşüş eğilimini sürdürdü.

2023 yıl sonu itibariyle MIA bölgesinde A sınıfı ofislerdeki boşluk oranı yüzde 8.4 olarak gerçekleşti. Boşluk oranlarının düşüş eğiliminde olması, ofis kiralarındaki yükselişi etkiliyor. 2023 yıl sonu itibarıyla en yüksek aylık metrekare kira bedeli 40 dolar, TL bazında ise 1.100 lira olarak gerçekleşti.

Ulaşılabilir Konut için Ekonomik Arazi Şart Ulaşılabilir Konut için Ekonomik Arazi Şart

Araştırmaya göre şirketler fiyat ve arz sorunu nedeniyle yeni bölge arayışında. İstanbul’da Avrupa Yakası için Ayazağa–Seyrantepe–Kağıthane, Anadolu Yakası için ise Küçükyalı–Maltepe–Kartal bölgelerinde talep artışı yaşanıyor. 

Ofis piyasası ile ilgili değerlendirme yapan Alfa Invest Direktörü Umut Arıkan, “2023 yılı kira seviyesinin arttığı, boşluk oranının ciddi seviyede düştüğü bir yıl oldu.

Kira seviyesi yüzde 33 oranda artarken boşluk oranı yüzde 48 oranda düşüş gösterdi. Kısıtlı mevcut stok sebebiyle boşluk oranlarındaki düşüş ve kira rakamlarında artış eğiliminin bu yıl da devam etmesini bekliyoruz. 2024 yılında metrekare kira rakamının 45 doları ve üstünü görmesini bekliyoruz” dedi.

Editör: Gayrimenkul Gündemi