Yeni sistemle, binalar ve bağımsız bölümleri 3 boyutlu olarak tapudaki resmi kayıtlarda görülebilecek. Tapu işlemlerinde elektronik imzanın kullanılabilmesi için de hazırlık yapılıyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2023 yılı verilerine göre, Türkiye’de geçtiğimiz yıl 18 milyon 285 bin 900 tapu işlemi gerçekleştirildi. Yine bu kapsamda, 2 milyon 949 bin 437 satış işlemi yapılırken satış işlemlerinden 57 milyar 96 milyon lira; kat irtifakı, kat mülkiyeti, isim düzeltme gibi diğer tapu işlemlerinden de yaklaşık 3 milyar lira olmak üzere kamu bütçesine 60 milyar liranın üzerinde katkı sağlandı. Öte yandan, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü dijital dönüşüm konusunda da çalışmalarını sürdürüyor. 2017 yılında devreye alınan ve ‘webtapu.tkgm.gov.tr’ internet portalı üzerinden hizmet veren Web-Tapu uygulamasıyla birçok kolaylık sağlandı. Uygulama, e-devlet sistemiyle de entegre durumda. 

PARSEL SORGU UYGULAMASI

Web-Tapu uygulamasıyla tapu müdürlüğüne gitmeden internetten satış, ipotek, mirasın intikali ve benzeri tüm tapu işlem başvuruları yapılabiliyor. Gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderme imkânı getiren sistemle vatandaşlar tapu müdürlüğüne gitmeden işlemlerini başlatarak son aşamaya getirebiliyor. Elektronik ortamda; 46 adet tapu, 20 adet kadastro, 2 adet haritacılık ve 5 adet Osmanlıca belgeler ve eski kayıt belge işlemi için başvuru yapılabiliyor. Yine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve ‘parselsorgu.tkgm.gov.tr’ internet portalı üzerinden hizmet veren Parsel Sorgu uygulamasıyla; arazilere ait konum, tapu alanı, niteliği ve pafta bilgisi gibi bilgilere dijital olarak erişilebiliyor.

SEKTÖR TOPLANTISI

Sektör mensuplarını ve kamu yöneticilerini bir araya getirmeye devam eden İstanbul Ticaret Odası Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi, ‘Emlak İşletmeleri Açısından Tapu ve Kadastro Uygulamaları Önemi’ konulu sektör toplantısı gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yakup Köç’ün yaptığı toplantıda, tapu sicilinde dijitalleşme süreci ve getirilen yeniliklerin sektöre yansımaları konuşuldu. Web-Tapu’nun ‘bireysel giriş’ ile vatandaşların kullanımına sunulduğu hatırlatılırken, ayrıca ‘kurumsal giriş’ ile de şirketlere, kamu kurumlarına, emlak müşavirlerine ve taşınmaz değerleme uzmanlarına açıldığı kaydedildi.

SAHADAKİ KONULAR

Açılış konuşmasında, sektörlerin talep ve beklentilerini ortaya koymanın asli vazifeleri olduğunu belirten İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Yakup Köç, “Türkiye ekonomisinde 200’den fazla alt sektörü harekete geçiren inşaat ve gayrimenkul alanında sahada en çok muhatap olduğumuz konu; kamunun denetimi, uygulamaları ve bunlara yönelik mevzuat. Emlak işletmeleri açısından tapu ve kadastro uygulamaları da gayrimenkul sektörünün önemli bir konusu. Taşınmazların devlet güvencesiyle kayıt altına alınması, kadastro işlemlerinin yapılması ve sicil kayıtlarının tutulması, hakikaten kolay bir iş değil. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, sadece 2023 yılında 18 milyondan fazla tapu işlemi gerçekleştirmiş. Bu veriler, yapmış oldukları işin yoğunluğunu ve önemini gösteriyor. Ticaret odaları ile tapu kadastro müdürlükleri benzer işleri yapıyorlar. Tapu daireleri taşınmazlarımızın, ticaret odaları da şirketlerimizin kayıtlarını tutuyor” dedi.

YENİ PROJELER

İTO Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Hakan Akdoğan’ın moderatörlüğünü yaptığı sunum bölümünde, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik, TKGM Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Cevdet Ekmel Hatipoğlu, Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Mustafa Hakan Özelmacıklı bilgi ve tecrübelerini paylaştı. 

Bu yıl devreye alınması beklenen Türkiye Tapu uygulamasıyla işlem sürecinin il veya ilçe sınırlaması olmadan yürütülebileceği de toplantıda gündeme getirildi. Tapu ve kadastroda, 3 boyutlu bina verilerinin üretilmesi pilot çalışmalarının 7 ilde sürdüğü ve il sayısının 15’e çıkarılacağı belirtildi. Ayrıca kanun değişikliği sürecinden sonra elektronik imzanın da tapu işlemlerinde kullanılacağı kaydedildi.

Konut Satışına Ekspertiz Zorunluluğu Konut Satışına Ekspertiz Zorunluluğu

WEB-TAPU’DAKİ YETKİNİN VERDİĞİ HAKLAR

Yetki belgeli sorumlu emlak danışmanlarının Web-Tapu sistemini nasıl kullanabileceğine değinen TKGM Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik, “Ticaret Bakanlığı sistemine kayıtlı ve yetki belgesi olan danışmanlar, Web-Tapu sistemine giriş yapabilir. Ancak vatandaşlar adına başvuru yapılabilmesi için tarafınıza yetki verilmiş olması gerekiyor. Medeni Kanun’un Tapu Sicilinin Açıklığı düzenlemesi gereğince tapu sicili herkese açıktır. İlgisini inanılır kılan herkes, tapu kütüğündeki ilgili sayfanın ve belgelerin tapu memuru önünde gösterilmesini veya bunların örneklerinin verilmesini isteyebilir. Kimse tapu sicilindeki kaydı bilmediğini ileri süremez. Temsil ettiğiniz tarafın Web-Tapu’dan yetki vermesi halinde ilgili taşınmazı görüntüleme, kayıt alma ve başvuru yapabilirsiniz. Başka taşınmazlar için ilgiyi inanılır kılmak gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince, paylaşım için malikin açık rızası veya kanun hükmü şartı var” dedi.

SIRADA ELEKTRONİK İMZA VAR

Tapu dairelerinde çipli kimliklerin kullanılmasının Türkiye’de ilk olmasıyla kurumsal bir atılım olduğunu belirten TKGM Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Cevdet Ekmel Hatipoğlu, şöyle konuştu: “Uygulama kapsamında, 973 tapu müdürlüğünün tamamında çipli kimlik sorgulama cihazları var. Sahteciliğe karşı önemli bir koruma sağlıyor. Bir sonraki değişiklik, elektronik imzayı sözleşmelerde kullanmak olacak. Web-Tapu uygulaması, birçok işlemde kolaylık sağladı. Kurumsal olarak, 3 Boyutlu Şehir Modelleri-3 Boyutlu Kadastro Altyapısı dediğimiz yeni bir oluşuma gidiyoruz. Şimdiye kadarki kadastro çalışmalarımızda veya mülkiyet sistemimizde 2 boyutlu olarak yapılan süreçler, 3 boyutluya dönüşecek. Mimari projeler ve bağımsız bölümleri, 3 boyutlu olarak tapudaki resmi kayıtlarda görülebilecek. Parsel Sorgu uygulamasında da yenilikler devam edecek. Kişisel verilerin korunmasıyla uyumlu olarak, 3 boyutlunun orada da  kullanımı konusunda yeni çalışmalar yapıyoruz.” 

Editör: Gayrimenkul Gündemi