İstanbul Ticaret Odası Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi, sektörle ilgili dernekler ve platformlarla bir araya geliyor.

Sektörün sorunlarına kendi içinde çözüm üretmek amacıyla ilgili bütün taraflarla bir araya gelmek için sık sık toplantı düzenleyen komite üyeleri, bu kez Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) Başkan Yardımcıları Şükrü Cem Akçay ve Hakan Gümüş’ü ağırladı.

2024’ün Gözde Emlak Bölgeleri Belli Oldu 2024’ün Gözde Emlak Bölgeleri Belli Oldu

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Akbal’ın da katıldığı toplantıda, gayrimenkul sektöründeki konut arzı problemleri ve kentsel dönüşüm hakkında görüşler dile getirildi. 

Toplantıda konuşan Zeki Akbal, konut arzında yaşanan problemlerin başında ‘satış’ın geldiğini söyledi.  

 YENİ PROJELER İÇİN

 Zeki Akbal, konuşmasında şunları söyledi: “Satış olmalı ki, yeni projeler, yeni inşaatlar yapılsın. Satış olmayınca, özellikle markalı firmaların elinde konutlar birikiyor. Konut ihtiyacı var, ancak konutların daha kolay satılmasını kolaylaştıracak, teşvik edecek uygulamalara ihtiyaç duyuluyor.” 

Toplantıya davetli olarak katılan sektör mensupları ise arsa problemine ve kentsel dönüşüme dikkat çekti. GİSP yöneticileri, “İstanbul’da konut maliyetinin önemli bir kısmı arsadan kaynaklanıyor.

Bunu indirmeden ekonomik fiyatlı konut üretmek mümkün değil. Temiz boş arsa da yok. Devletin, yeni konut alanları göstermesi bekleniyor.

Bunun yanı sıra kentsel dönüşüm bu konuda fırsat barındırıyor. Ancak semt veya ilçe bazlı olarak devletin kentsel dönüşümü müteahhitler için de çekici hale getirmesi lazım. Mesela o semt için uzun süreli kredi desteği verilebilir” dedi. 

Komite Başkanı Hakan Akdoğan da sektör mensuplarının kendi alanında yeterince etkili olamamasına dikkat çekti. Akdoğan, “Bizimle ilgili birçok karar alınıyor ama çoğunda biz yokuz, bizim önerilerimiz yok. Sonra da yeni problemler ortaya çıkıyor. Daha kaliteli bir sektör için daha etkili bir lobi gücüne ihtiyacımız var. Bunu da birlikte hareket ederek yapabiliriz” dedi. 

Editör: Gayrimenkul Gündemi