2024’te hem dünyadaki hem de Türkiye’deki potansiyel alıcıların lokasyon seçiminde kuzeyden güneye kaydığını belirten The Best Invest CEO’su Dara Altunyay, “İstanbul, İzmir, Muğla ve Antalya’daki gayrimenkuller, yatırımcılara yüksek kazanç potansiyeli sağlıyor” dedi.

Türkiye’nin emlak piyasası yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ederken; kentlerde yaşanan konut fiyatlarındaki yükseliş yatırımcıların odağında bulunuyor.  İstanbul, İzmir, Muğla ve Antalya gibi turistik bölgelerdeki konutlar geçen yıl olduğu gibi bu yıl da popüler lokasyonlar olarak dikkat çekiyor.

2024’te gerek dünyada gerekse Türkiye’deki alıcıların gayrimenkul seçiminde kuzey bölgelerden ziyade güney bölgeleri tercih etmeye başladığını belirten The Best Invest CEO’su Dara Altunyay, bunun alt kırılımı olarak şehir merkezlerine yakınlık, toplu taşımaya yakınlık gibi faktörlerin de bunda etkili olacağını söyledi.

Bu unsura ilaveten sanayii ve eğitimin de gayrimenkul yatırımında takip edilmesi gereken kriterlerin başında geldiğine değinen Altunyay şunları söyledi:

Ortak Konut Kredisi Sektörü Heyecanlandırdı Ortak Konut Kredisi Sektörü Heyecanlandırdı

“Geçtiğimiz sene İstanbul’da Kadıköy ve Beşiktaş gibi önde algılanan ilçelere nazaran yabancı alıcıların tercih ettiği Başakşehir, Maltepe, Kartal, Bahçeşehir gibi ilçeler diğer ilçelere göre 1,5 misli değer artışı yaşamıştı. Bu mantık üzerine geliştirilen senaryoda Türkiye için Çanakkale, Ege kıyıları ve Akdeniz kıyılarında daha net artışlar gözlenmişti.

Aynı zamanda Eskişehir ve Kocaeli gibi birçok öğrencinin hareketliliği, nispeten küçük metrekareli dairelerin değer artışını rakiplerinin önünde tutmuştu. Bu sene ise Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Çekmeköy, Beşiktaş, Sarıyer ve Bakırköy ilçeleri en çok tercih edilen yerler arasında bulunuyor.

Son dönemdeki hızlanan alt yapı çalışmaları ve artan ulaşım ağı nedeniyle İzmir de hem yerli hem de yabancı yatırımcıların gözdesi durumunda. Özellikle Alsancak, Karşıyaka ve Bornova gibi ilçelerin ön plana çıktığı şehrin kıyı bölgelerindeki turistik bölgeler de dikkat çekiyor.”

Muğla’nın diğer bir tercih edilen lokasyon olduğunu belirten Altunyay, özellikle Yalıkavak, Gümüşlük ve Türkbükü gibi bölgelerin deniz manzaralı villa ve lüks konut projeleriyle dikkat çektiğini söyledi.

Marinası, doğal güzellikleri ve lüks restoranlarıyla bölgede özellikle yaz aylarında piyasasının oldukça hareketlendiğini kaydeden Altunyay, “Söz konusu bölgelerdeki yatırım fırsatları gayrimenkulün özelliklerine ve lokasyonlara göre değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla yatırımcıların beklediği getiriler de farklılaşıyor. Bu noktada yatırımcılara emlak piyasası koşullarını doğru okumalarını ve buna göre hareket etmelerini öneriyorum” dedi.

Editör: Gayrimenkul Gündemi