Gayrimenkul üzerinden yıllık olarak ödenen emlak vergisi bazı kişilere indirimli olarak uygulanıyor. Bu kişilerin mülkleri için herhangi bir ücret ödenmiyor ve emlak vergisi oranı ise yüzde 0 olarak belirlendi.

Aşağıdaki kalemler sabit kıymet vergisinden muaftır:

Geliri olmayanlar

2024 Birinci Çeyrek Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü 2024 Birinci Çeyrek Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü

Emekli

Şehit aileleri ve çocukları

Gaziler

Engelli vatandaşlar

Emlak vergisi muafiyeti alabilmenin en önemli şartlarından biri kişinin herhangi bir gelirinin olmamasıdır. Ayrıca kişi başka bir mülk sahibi olamaz ve bu mülkü ikametgah olarak kullanmak zorundadır.

Gayrimenkullerin vergiden muaf olabilmesi için aynı zamanda belirli kriterleri taşıması gerekmektedir. Devlet tesisleri ve gayrimenkuller de emlak vergisinden muaftır.

Devlet tesisleri ve mülkleri vergiye tabi değildir. Konsolosluk binaları, dini ve askeri tesisler ile devlete ait barajlar gibi varlıklar da emlak vergisinden muaftır.

Emlak vergisinden muaf olmanın şartları nelerdir?

Emlak vergisi indiriminden yararlanmak isteyenler için bazı şartlar aranıyor. Emlak vergisinden muaf tutulabilmek için bu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Emlak vergisi indirimi/muafiyetine ilişkin koşullar aşağıdaki gibidir;

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki taşınmazların toplam yüzölçümü 200 metrekareyi geçemez.

Taşınmazın tek meskene sahip olması gerekiyor.

Birden fazla konutu olan veya birden fazla konut sahibi olan kişiler emlak vergisinden muaf tutulamaz ve her konut için ayrı emlak vergisi ödemeleri gerekir.

Emlak vergisi muafiyeti konut binaları için geçerlidir. Bu dairelerde yaşamanız ve başka ikametgahınızın olmaması gerekmektedir.

Emlak vergisi sadece konut binalarından değil aynı zamanda işyerleri, arsa, arsa, tatil evleri vb. üzerinden de alınmaktadır.

Bir işletme işletiyor olsanız bile emlak vergisi ödemeniz gerekir ve emlak vergisi kesintisi yapılmaz.

Ayrıca yılın sadece belirli dönemlerinde kullanılan yazlıklarda emlak vergisi kesintisi yapılmamakta olup, bu evlerin vergisini ödemek kişinin sorumluluğundadır.

Emlak vergisi muafiyetinde gerekli belgeler

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak için ilgili yerel yönetime teslim edilmesi gereken belgeler kişiye göre değişmektedir. Emekliler, engelliler, gaziler, şehit aileleri için farklı gbelgelerden istenebilir. Bu nedenle emlak vergisinden muaf olanların aşağıdaki belgelere ihtiyacı olacaktır:

Emekli iseniz, lütfen emeklilik belgenizi ve müstakil eviniz varsa, emlak vergisi indirimi başvuru formunu ibraz ediniz.

Engellilik belgesinin ve engelli sağlık sertifikasının kopyası.

Hiçbir geliri olmayanların vergi muafiyeti olmadığını belirttiği belge ile Emekli Sandığı, Bağ-Kur, SSK gibi kurumlardan alınmış olan aktif sigorta durumunun olmadığını gösteren belge.

Şehit ve gazilerin dul, yetim veya gazi olduklarını gösteren belgeler.

Bu belgelere ek olarak, yerel yönetiminize göndereceğiniz tüm belgeleri de doldurup imzalamanız gerekecektir.

Editör: Gayrimenkul Gündemi