Kiracılar Dayanışması Platformu Kurucusu Cengiz Kul, kira artışına getirilen yüzde 25'lik sınırın mülk sahipleri ile kiracılar arasında süregelen çatışmaları artırdığını belirtti. Kul, “Yeni dönemde ev sahipleri ile kiracılar arasındaki ilişkiler daha da bozulacak” dedi.

“YÜZDE 25 UYGULANMIYORDU”

Kul, dar gelirli vatandaşların mülk sahipleriyle yaşadığı sorunların karakolluk ve adliyelik olduğunu ve adliyelerdeki tek dayanağın yüzde 25 sınırı olduğunu vurguladı.

Hayalet Evlere Ek Emlak Vergisi Hayalet Evlere Ek Emlak Vergisi

Ancak adliyelerin sınırı tanımadığını ifade eden Kul, “Kiracıların adalete olan güvenleri sarsıldı. Şimdi de kira artışında yüzde 25'lik sınır sona erdi şeklinde açıklamalarda bulunuyorlar.

Kime göre neye göre yüzde 25’lik sınır kaldırıldı? Ülkeler haklarına sahip çıkarken bizim ülkemizde sadece mülteci haklarına sahip çıkılıyor. Yardımlar mültecilere yapılıyor ülkemizde” şeklinde konuştu.

Başkan Kul, kira artış oranlarının 12 aylık ortalama enflasyona göre belirleneceğini hatırlatarak, “Uygulamanın sona ermesiyle birlikte kiralarda yeniden Tüketici Enflasyonu belirleyici olacak” dedi.

Editör: Gayrimenkul Gündemi