Milyarlarca liralık haksız kazanç ve vergi kaybının yanı sıra olası güvenlik zaafiyetleriini de ortadan kaldıracağı düşünülen, kısa süreli turizm amaçlı konut kiralama sistemine ilişkin yasal düzenleme, emlak piyasasında da taşları yerinden oynattı.

Türkiye'de 'günlük kiralık' diye anılan sisteme dahil 111 bin konut bulunurken, kanunun yürürülüğe girmesinden bu yana geçen yedi ayda, şart koşulan izin belgesini almak için sadece 45 bin başvuru yapıldı.

Aradaki büyük farkın önemli bir bölümünün komşuların 'muvafakatname' yani izin vermemelerinden kaynaklandığı belirtilirken, başvuranların bir kısmının da izin belgesi almaya hak kazanamadığı öğrenildi.

ÜÇ AYRI ZORUNLULUK

"Günlük kiralık evler", herhangi bir vergi vermeden milyarlarca TL haksız kazanç elde edilmesine yol açarken diğer yandan da kimlik bildiriminde bulunulmadığı için de güvenlik zaafiyeti doğuruyordu.

Kira Sınırlaması Düzenlemesi Kağıt Üstünde Kaldı Kira Sınırlaması Düzenlemesi Kağıt Üstünde Kaldı

Bu evler aynı zamanda emlak ve kira fiyatlarını da olumsuz etkiliyordu. Bunun üzerine ilgili yasa 1 Ocak 2024'te devreye girdi. Yeni yasa bu evler için "kapısına levha asılması", "maliklerden izin alınması ve "bakanlıktan izin belgesi edinilmesi" olmak üzere üç şart getiriyor.

Editör: Gayrimenkul Gündemi