Bakanlık tarafından getirilen bu düzenlemeyle birlikte, evlerde gürültüye sebep olanlara büyük para cezası kesilecek.

Getirilen yeni düzenleme Gelir Vergisi Kanunu’nun Geçici 67. Maddesi’nde yapılan değişikliklerle birlikte Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Artık evlerde gürültü yapılması durumunda veya komşulardan gelen şikayetler neticesinde para cezaları uygulanacak.

Çevre Bakanlığı’nın aldığı karara göre, ev sahipleri ve kiracılar, komşularını rahatsız etmemek ve ceza almamak için evlerindeki gürültü seviyesini kontrol altında tutmak zorunda kalacaklar.

Kiracı Ara Zammı Kabul Etmek Zorunda mı? Kiracı Ara Zammı Kabul Etmek Zorunda mı?

Komşuları rahatsız etmenin şikayet olduğu durumda 2024 yılı itibarıyla cezası 7 bin 667 lira olarak belirlendi. Önceki yıla göre 2 bin 836 lira artış yapıldı.

Gürültü yapılması ve komşu tarafından şikayetçi olunması durumunda Alo 181 hattı üzerinden şikayet başvurusunda bulunulabilir.

Gürültü yapan komşularla iletişim kurarak sorunu çözmek önemli olsa da, çözüm bulunamazsa diğer yollar da denenebilir. Apartman yönetimine başvurulabilir, belediye zabıtasına şikayette bulunulabilir ve idari para cezası alınabilir.

Ayrıca, sulh hukuk mahkemesine başvurularak komşunun gürültü yapmasının yasaklanması talep edilebilir. Bu yaptırımlara rağmen gürültüde ısrar eden komşu, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 25. Maddesi gereğince tüm kat maliklerinin bir araya gelmesiyle gürültü yapan kişinin evini satın alabilirler.

Editör: Gayrimenkul Gündemi