Milliyet'te yer alan habere göre, 2023 yılına ilişkin konut satışlarına yönelik yapılan bir araştırmaya göre en çok konut satılan il ve ilçeler belli oldu. 

İstanbul’da 2023 yılında 25 bin 189 adet konut satışı ile zirveyi Esenyurt aldı. Peki konut satışlarında en çok Esenyurt’un tercih edilmesinin sebepleri neler? Şu anda Esenyurt’ta ortalama fiyatlar ne kadar?

Konut Fiyatları Yüzde 25 Düşecek Konut Fiyatları Yüzde 25 Düşecek

İstanbul’da Esenyurt’un yanı sıra hangi ilçeler daha çok tercih ediliyor? İzmir ve Ankara’da konut fiyatlarında son durum ne?

‘İMAR ALANI EN ÇOK OLAN İLÇE’

Konuyla ilgili tüm merak edilenleri Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, milliyet.com.tr’ye anlattı. Özelmacıklı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Esenyurt 2023 yılı nüfus verilerine göre İstanbul’un hatta Türkiye’nin en fazla nüfusa sahip ilçesi konumunda. Bu çerçevede nüfus yoğunluğunun gayrimenkul sektöründe alım satımlara önemli bir etkisi var.

Ayrıca hem E5 hem de TEM bağlantı yolları arasında kalıyor. İmara açık olan en çok alanların bulunduğu ilçelerden birisi. Özellikle İstanbul’da 10 yıldır en yoğun inşaatın yapıldığı bölge diyebiliriz.

‘57 İLDEN DAHA FAZLA NÜFUS YAPISINA SAHİP’

Esenyurt’un 43’e yakın mahallesi var ve ilçede çok yoğun bir nüfus yaşıyor. 2023 verilerine göre 978 bin kişi yaşıyor. 57 ilden daha fazla nüfus yapısına sahip.

İŞTE EN ÇOK TERCİH EDİLMESİNİN NEDENİ

İstanbul çerçevesinde baktığımızda Esenyurt’un en çok tercih edilmesinin nedenlerinden biri gerek satılık gerekse kiralıkta en uygun yerlerin bulunabiliyor olması, inşaatların müteahhitler tarafından birçok yerde yapılıyor olması, düşük metrekare imalat rakamları ile gayrimenkul fiyat ortalamalarının düşük olduğu bir ilçe olmasıdır. Bu da tercih olarak Esenyurt’u etkiliyor.

İSTANBUL’DA METREKAREYE GÖRE ORTALAMA KONUT FİYATLARI NE KADAR?

İstanbul’un genelinde ortalama metrekare fiyatları 37 bin 500 TL seviyelerindedir. Bu genel bir fiyat ortalaması, sıfır binalarda bu 43 bin TL seviyelerine kadar çıkıyor. Eski binalarda, 15 yaş ve üzeri binalarda da ortalama olarak 31 bin lira seviyelerinde. Esenyurt’ta rakamlara baktığımızda ortalama konut metrekare fiyatının 20 bin lira seviyelerine kadar düştüğünü söyleyebiliyoruz. Fiyatların çok daha makul olduğu bir bölge.

KİRADA YÜZDE 65, SATILIKTA YÜZDE 25 ARTIŞ

Ancak bölge konut kredilerine çok hassas, son 1 yıldaki değişim İstanbul genelinin altında, fiyatların son 1 yılda enflasyona göre çok az arttığını söyleyebiliriz. Özellikle satılık konutlarda değişim yüzde 25 civarında oldu.

Kiralıkta ise fiyatlar çok daha yüksek arttı. İstanbul ortalamasına göre kira fiyatları Esenyurt’ta düşük, bugün için metrekare olarak 100 lira seviyelerinde alternatifler bulmak mümkün. Son 1 yılda kiralar yüzde 65 seviyelerinde artarken, satışlar ise son 1 yılda yüzde 25 arttı.

İSTANBUL’DA KONUT FİYATI EN DÜŞÜK OLAN İLÇELER

İstanbul’da bazı ilçelerde de Esenyurt’a yakın fiyatlar var. Sultangazi’de satılık metrekare ortalama fiyatı 25-26 bin lira seviyelerinde. Kiralıkların metrekare olarak 130 lira seviyelerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Sultanbeyli’de konut metrekare fiyatı 27 bin lira, kiralıklarda 130-135 lira aralığında diyebiliriz.

Arnavutköy’ün metrekare konut fiyatı 26 bin lira seviyelerinde, kiralıkta 120 lira seviyelerinde. Bu saydığımız ilçeleri genel olarak İstanbul’un en düşük konut fiyatına sahip ilçeleri olduğunu söyleyebiliriz.

TÜRKİYE GENELİNDE KONUT FİYATLARININ EN YÜKSEK OLDUĞU İLÇELER NERESİ?

Bodrum’da metrekarede ortalama konut fiyat ortalamaları 80 bin TL seviyelerinde. Yapıların birçoğunun değeri arsaların metrekareleri ile ilgili. Yazlık bölgeler, pandemi sonrası, EYT sonrası insanların kalan zamanlarını geçirmeleri için çok yoğun kullandıkları yerler. Bu sadece Bodrum ile sınırlı değil, Muğla’da Fethiye’de metrekarede konut fiyatı 45 bin lira seviyelerinde, Marmaris’te 60 bin lira seviyelerinde.

ANKARA VE İZMİR’DE EN ÇOK HANGİ İLÇELERDE SATIŞLAR YOĞUN?

Ankara’da en çok tercih edilen Çankaya. 2023’te 18 bin 644 konut satışı yapıldı. Keçiören’de 17 bin 269, Mamak’ta 13 bin 920, Sincan’da 12 bin 346, Yenimahalle’de 11 bin 905 konut satışı oldu diyebiliriz.

İzmir’de de Buca çok yoğun, 2023’te 8 bin 146 satış yapıldı. Menemen’de 6 bin 62, Torbalı 5 bin 390, Karşıyaka 5 bin 360, Karabağlar 4 bin 717 konut satışı gerçekleşti.”

Editör: Gayrimenkul Gündemi