Akşam'dan Arzu Kurum'un haberine göre, uluslararası gayrimenkul yatırımı ve yönetiminde 4 kıtada 40'tan fazla ülkede faaliyet gösteren Mars International'ın Kurucusu ve CEO'su Hakan Bucak, sektörde yüksek faizlerden kaynaklı bir durgunluk olduğunu söyledi.

ALIMDA ERTELEME VAR

Ancak sahada alıcıların olduğunu da belirten Bucak, "Bana göre gayrimenkul şu anda alınır. Çünkü faizlerin düştüğü dönemde fiyatlar adım adım artmaya başlar. Daha önce gördük, faizler düşmeye başlayınca artan fiyatlar karşımıza çıktı" dedi.

Bugün alıcı sayısının, görece düşük olduğu bir pazarın bulunduğunu söyleyen Bucak, "Konut alımında bir erteleme var ama bu ertelemenin getirdiği bir stres de söz konusu. Çocuğunuzu evlendiriyorsunuz, deprem nedeniyle yeni konuta geçmeye çalışıyorsunuz ama fiyatların düşmediğini görüyorsunuz.

Dolar bazlı ülke genelinde düşüş olabilir ama fiyatlarda büyük bir gerileme olacağını sanmıyoruz" diye konuştu. Bucak, faiz oranları dengelendiğinde, bugünkü fiyatların aranacağını söyledi.

YABANCI GELİYOR

Gayrimenkulde 2024'ün Ekim ayından itibaren satış rakamlarının artmaya başlayacağını belirten Bucak, "Türkiye şu anda ekonomi politikaları bakımından iyi gidiyor. Yabancı yatırımlar gelmeye başladı" dedi.

Türkiye Kira Artışında Avrupa Birincisi Türkiye Kira Artışında Avrupa Birincisi

Sektörde şeffaflığın yatırımcı açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Bucak, TÜİK'in konut satış istatistiklerinin bile sektörün pratiğini tam yansıtmadığını, satış ile tapu devri işlemlerinin sayısal olarak ayrı sunulması gerektiğini söyledi. Bucak, "Yabancı alımlardaki akış da deprem, şeffaflık, insan kaynağı problemleri nedeniyle bozuldu. Lisanslı satıcılar gerekiyor" dedi.

DOĞRU PROJEYE KAYNAK VAR

Halen 4 ayrı projeyi de yürüttüklerini söyleyen Hakan Bucak, "İstanbul Zekeriyaköy'de 10 milyon dolarlık bir villa projesi, Kavacık'ta 7 milyon dolarlık bir öğrenci yurdu projesi ve yine Zekeriyaköy'de 4 milyon dolarlık bir kreş projesi geliştiriyoruz.

ABD Miami'de de 190 milyon dolarlık bir öğrenci yurdu projemiz var. Bunun finansmanının yüzde 70'ini ABD'deki bankalar sağladı. Doğru proje olunca oradaki bankalardan kaynak bulabiliyorsunuz. Yüzde 30'luk kısmı da başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerden yatırımcılarla buluşturuyoruz" diye konuştu.

Editör: Gayrimenkul Gündemi