Gazete Vatan'da yer alan habere göre, konut kredi faizlerinin yüksek olması vatandaşın konut satın alma iştahını büyük ölçüde etkiledi. Konut fiyatlarında yapılan son araştırmalarda kira fiyatlarının yüzde 12 düşüş yaşandı. Büyükşehirlerde kira fiyatları da bir süredir yatay seyirde ilerlemeye devam ediyor.

EV ALMAK İSTEYENLERE ÇAĞRI: TAM ALIM ZAMANI 

Adana’da emlak ve konut piyasasında yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Emlak Piyasası Uzmanı Oğuzhan Sarıcam, Türkiye genelinde olduğu gibi Adana’da da konut satışlarında azalma yaşandığını kaydetti. Sarıcam, yaşana bu durgunluk döneminin geçici olduğuna işaret ederek, konut alımlarında önümüzdeki 6 aylık sürecin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sarıcam,” Faiz beklenen enflasyonun altında seyrediyor. Faize yatırım şu an için kazançlı görünse de konut fiyatlarında yaşanana bu durgunluk bir süre devam edecek. Ev almak isteyenler bu fırsatı değerlendirebilirler. Aksi takdirde faizle elde edilen kazançla 1 – 2 yıl sonra konut satın alamayacaklarını tahmin ediyoruz. Şu sıralar gayrimenkul için tam alım zamanı” dedi.

KONUT KREDİ FAİZLERİ SATIŞLARI DÜŞÜRDÜ 

Konut kredilerindeki faiz oranları konut alım iştahını azalttı. Konut, yazlık satın almak isteyen vatandaşlar takas usulü satışlarla alış veriş gerçekleştiriyor.

Bir süre kimse ev almayı tercih etmediği için kira fiyatları yükseldi ancak son zamanlarda kiralık fiyatlarında da durağanlık yaşanıyor.

Kira fiyatları yatay seyirde devam etmesine rağmen ev satın almak isteyen bazı vatandaşlar konut kredilerine başvurmak yerine elindeki araba ile takas usulü konut satın almayı tercih edebiliyor.

EV ALMAK İSTEYENLERDE TAKAS USULÜ YAYGINLAŞIYOR 

Arabanın ev fiyatlarını karşılamadığını aktaran Sarıcam, “Ev almak isteyen arabayla takas ediyor. Araba fiyatları evin fiyatlarını karşılamıyor ancak ev almak isteyenler evin fiyatının bir kısmını arabası ile takas ederek karşılıyor.

Konut Satışında Ruslar Yine İlk Sırada Konut Satışında Ruslar Yine İlk Sırada

Örnek verecek olursak arabası 1 milyon lira civarında ve arabayı satamayınca bunun yerine ev almak isteyenler ve satın almak istediği evin fiyatının bir kısmını bu şekilde ödeme yöntemini tercih ediyor.” açıklamalarına yer verdi.

DOLANDIRILMA İHTİMALİNE KARŞI DİKKAT 

Son yıllarda takas usulü konut alımlarının artış yaşandığını kaydeden dolandırılma ihtimaline karşı vatandaşları uyardı.

Sarıcam, ev almak isteyenlerin tapu harç miktarına fazla ödeme yapmamak için mülkün değerinin daha düşük gösterildiğini belirterek, “Tapu harçlarına bu bedeli ödemek istemeyenler mülk bedelinin daha düşük gösteriyorlar. Diyelim ki evin değeri 3 milyon lira ve 500 bin lira olarak gösteriliyor.

500 bin liranın haricinde kalan fiyat farkının farklı İBAN’lar aracılığıyla ödemesi gerçekleştiriliyor. Fırsatçılar bu durumda birçok vatandaşı mağdur edebiliyor.

Bu hem satın alan için hem de emlakçılar için çok büyük bir risk. Ev almak isteyenler için en önemli tavsiyelerimiz mutlaka güvendiğiniz kişilerle alış verilerinizi yapın” ifadelerine yer verdi.

Editör: Gayrimenkul Gündemi