Meclis’ten geçmesi beklenen torba yasa teklifinin içerisinde gayrimenkul sektörünü ilgilendiren çok önemli bir madde bulunduğunu belirten Akçam, gayrimenkul sektöründe yeni bir dönemin başlayacağına işaret ederek şirketler tarafında dengelerin değişeceğini söyledi.

Yeni sisteminde vergi sistemine yeni emlak vergileri ekleniyor. Şimdiye kadar satın alınan emlak ve arsalarda 5 yıl içinde yeniden satış olması halinde gelir vergisi alınmıyordu.

Hakan Akçam bu değişiklikle herhangi bir yıl şartı olmadan tüm satım alım satım kazançları üzerinden yeni gelir vergilerinin alınacağını belirtti.

Rayiç Bedel uygulamasında köklü değişiklik

Gayrimenkul sektöründe en büyük değişikliğin ise rayiç bedelinin belirlenmesinde başlatılacak yeni sistem olacak. Emlakların rayiç bedellerini belediyeler değil devlet belirleyecek.

Türkiye Kira Artışında Avrupa Birincisi Türkiye Kira Artışında Avrupa Birincisi

Belediyelerin belirlediği rayiç bedellerinin ise güncel olmadığı, yeni sistem ile birlikte devlet merkezi bir sistem ile rayiç bedelleri belirleyecek ve tapu harcı ödemeleri ve emlak vergisi ödemeleri daha yüksek olacak bu rayiç bedelleri üzerinden ödenecek.

Yeni sistemle birlikte taşınmaz satışından elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi hedefleniyor. Hakan Akçam kurulacak gayrimenkul değer bilgi merkezi ile tapudaki işlemlerin bu merkezdeki bilgilere ve taşınmazla ilgili ekspertiz raporuna dayanılarak yapılacağını söyledi.

Ekspertiz raporu şartı geliyor

Türkiye’den ev satın almak ya da satmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin yaptığı tapu işlemlerinde gayrimenkul ekspertiz raporu beyan edilmesi zorunlu olduğunu hatırlatan Hakan Akçam, torba yasanın Meclis’ten geçmesi ile birlikte bu yasal zorunluluğun tüm satışlarda uygulanmasının da gündeme gelebileceğini söyledi.

Kira istisnası kalkıyor

Kira beyannamesinde de değişiklik olacağını hatırlatan Akçam, bir takvim yılı içinde toplam kira bedeli olarak 33 bin lira gelir alanların vergiden muaf tutulmasının kalkacağına dikkat çekti. Bunun da konutunu düşük kiraya verenlerin emlak vergisi ödeyeceği için kiralarını artırmasına neden olması bekleniyor.

Hakan Akçam böylece konutu olan herkesin istisnasız beyanname vereceği anlamına geldiğini vurguladı.

Editör: Gayrimenkul Gündemi