Konut fiyatlarında artış uzun süre sonra ilk kez şubat ayında yıllık enflasyonun gerisine düşmüştü. Bu gerileme mart ayında daha da derinleşti.

TCMB tarafından açıklanan konut fiyat endeksine göre, Türkiye genelinde konut fiyatları mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 51.99 arttı. Aylık artış da yüzde 1.21 oldu.

Aynı dönemde, yıllık enflasyon yüzde 68.5 olarak gerçekleşmişti. Konut fiyat artışıyla yıllık enflasyon arasındaki makas 16.5 puana çıktı.

Mart ayıyla birlikte, Türkiye genelinde konut fiyatları metrekare başına ortalama 31,884 TL’ye yükseldi. Üç büyük il kapsamında bakıldığında, İstanbul’da fiyat artış hızının yavaşladığı, bununla birlikte Ankara’da yükseldiği görülüyor.

Kira Sınırlaması Düzenlemesi Kağıt Üstünde Kaldı Kira Sınırlaması Düzenlemesi Kağıt Üstünde Kaldı

İstanbul’da konut fiyatları mart ayında yıllık olarak yüzde 40.4 arttı. İstanbul’da metrekare fiyatı 46,012 TL oldu. Ankara’da ise fiyatlar yıllık bazda yüzde 63.9 artarak 25,038 TL’ye yükseldi.

Diğer büyük il olan İzmir’de ise artış yüzde 49.5... İzmir’de mart itibarıyla, ortalama metrekare fiyatı 36,726 TL olarak kaydedildi. İstanbul’da özellikle yaşlı konut satışlarında yaprak kımıldamıyor.

Bunun sebeplerinden biri beklenen İstanbul depremi bir diğeri ise artık bu tip konutların prim yapmayacağına yönelik netleşen kanaat.

Zaten bu mevduat faizleriyle yatırım amacıyla konut almak artık tümüyle irrasyonel... Sağlamcı tasarruf sahiplere de konuta yatırım yapmak yerine altına yatırım yapmayı tercih ediyor.

Editör: Gayrimenkul Gündemi