Milliyet'te yer alan habere göre, konuyla ilgili soru önergelerini yanıtlayan Bolat, bakanlığınca yürütülen ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ilişkin denetimler kapsamında 2021 yılından 30 Eylül 2023 tarihine kadar geçen sürede toplam 76 firmanın denetlendiğini belirterek, “Tespit edilen aykırılıklar nedeniyle 56 milyon 657 bin 591 lira idari para cezası uygulanmıştır. 4 firmanın denetimi halen devam etmektedir. 2015 yılından itibaren 14 şirket hakkında 8 soruşturma raporu düzenlenerek, haklarında suç duyurusunda bulunulmuştur” bilgisini verdi.

Bolat, Reklam Kurulu aracılığı ile de 2021 yılından bugüne kadar 28 şirketin konut amaçlı taşınmaz satışlarına ilişkin reklam ve ilanlarının incelenmesi sonucu 22’sinin mevzuata aykırı bulunduğunu, bunların 16’sı hakkında durdurma, 6’sı hakkında da idari para ve durdurma cezalarına hükmedildiğini aktararak, “Toplamda 934 bin 272 lira idari para cezası uygulanmıştır” dedi.

Konuta Sınırsız Satış Vergisi Geliyor! Konuta Sınırsız Satış Vergisi Geliyor!

Yarım bırakılmış konut projelerinin idarenin denetiminde tamamlanıp hak sahiplerine teslim edilmesi konusunda bakanlığına verilmiş bir görev ve yetki olmadığını da vurgulayan Bolat, suç teşkil eden hususları Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikal ettirdiklerini bildirdi.

Editör: Gayrimenkul Gündemi