Bunu sağlamanın imkanı var ama öncelikle sormam lazım, anneniz buna razı mı?

Fuzuli İşgal Nedeniyle Tahliye Fuzuli İşgal Nedeniyle Tahliye

Zira bunu sağlamak için annenizle bir sözleşme yapmanız gerekiyor. Bunun adı ‘Mirastan feragat sözleşmesi’. Bu sözleşmeyi anneniz ile yaptığınızda anneniz mirasçı olmaktan çıkar.

Başkaca saklı payı olan mirasçı olmadığına göre de gerektiğinde yapacağınız vasiyetname ile (saklı payı olmayan başka mirasçıların varlığı halinde) istediğiniz malvarlığı eşinize kalır.

Ancak böyle bir sözleşmeyi bir meslektaşımın yardımını alarak yapmanızı önereceğim zira başkaca bazı yan hükümler de var.

Örneğin bir kişinin mirastan feragat etmesi durumunda onun mirasçıları devreye girebilir. Ayrıca feragat bir bedel karşılığı olabildiği gibi bedel olmaksızın da yapılabilir.

Dolayısıyla bunu hukuken halledecek bir bilenin olması yani bir meslektaşımın yardımının alınması, gerekli şartların yasa çerçevesinde sağlanması gerekir.

Aksi halde sonuç istenilen gibi olmayabilir. Yapılan geçerli bir sözleşmeye rağmen, mirastan feragat eden kişinin önce ölmesi halinde sözleşme de geçersiz olur ve bu halde okuyucumun aile yapısında zaten başkaca saklı payı olan mirasçı görülmediğine göre konu vasiyetname ile halledilebilecektir.

Editör: Gayrimenkul Gündemi