Yeniçağ'dan Tolga Şahin'in haberine göre, ekonomik krizle beraber kiracı ve ev sahipleri arasında tahliye davaları patlarken en merak edilen soruların başında “Tahliye taahhütnamesi sonradan doldurulursa geçerli mi?” geliyor. Kiracıları tedirgin eden soruyu kira hukuku alanında uzmanlaşmış Avukat Alper Şeref Güler cevapladı.

Boş tahliye taahhütnamesi kiracının aleyhine gibi bir düzenleme buna karşı koymak mümkün değil mi? Kiracının tahliye taahhütnamesine karşı hakları nelerdir?

Kiracı lehine Borçlar Kanunu’ndaki düzenlemelerin tek istisnası tahliye taahhütnamesi diyebiliriz. Aslında aleyhine de değil usulüne uygun kullanıldıysa. Sonuçta kiracının belli bir tarihte taşınmazı tahliye edeceğine söz verdiğini kabul ediyoruz.

Boş olarak imzalayıp verdiyse de artık tarihleri doldurma salahiyeti ev sahibindedir de diyebiliriz. Ancak tabii ki kiracının da tahliye taahhütnamesi ile başlatılan icra takibine veya tahliye davasına karşı koyma yolları mevcut.

Kiracı Ara Zammı Kabul Etmek Zorunda mı? Kiracı Ara Zammı Kabul Etmek Zorunda mı?

Evli olan kiracılar sıklıkla kendilerine yöneltilen tahliye emirlerine aile konutu itirazı yapıyor. Yanlış usul izlendiğinden dolayı sıklıkla başvurulan bir yol olsa da çok sonuç alınamıyor aile konutu itirazından.

Takibe başlanmadan önce kira sözleşmesine taraf olmayan eşin kiraya verene bir bildirimi gerekiyor veya aile konutunun tespitinin davası açılması gerekiyor. Bunların hepsinin icra takibinden önce yapılması gerekiyor ki sonuç alınabilsin.

Diğer karşı koyma yolu da ‘’ben tahliye taahhütnamesini hür iradem ile imzalamadım’’ diyerek Borçlar Kanunu’nda bulunan irade sakatlıkları sebebiyle; bir sözleşme olan tahliye taahhütnamesinin iptali davasının açılması. Bu davayı açmak için de hak düşürücü kısa bir süre var çok başvurulan bir yol değil.

Başkaca karşı koyma yollarından biri de bu tahliye taahhütnamesi altındaki imza bana ait değil şeklinde olabilir. Gerçekten de kötü niyetli kiraya verenler bazen kiracının imzasını taklit ederek bir tahliye taahhütnamesi tertip etmiş olabilir. Kiracı da imza itirazı yaprak tahliye emrine karşı koyabilmektedir.

Editör: Gayrimenkul Gündemi