Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği'nde de yer alan "Taşınmaz Gösterme Belgesi", gayrimenkul alım-satım ve kiralanmasına aracılık yapan danışmanca taraflara imzalatılması zorunlu, verilen hizmetin kayıt altına alınması için gerekli olan bir belgedir.

Yer gösterme belgesi, gayrimenkulleri satın alınması/kiralanması için gereken bütün bilgileri içeren ve bu üçlü ilişkideki emlak danışmanlarını, mülk sahiplerini ve alıcıları koruyan bir tür sözleşme olup emlak danışmanları tarafından düzenlenir.

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nin “Taşınmaz Gösterme Belgesi” başlıklı maddesiyle düzenlenmiş olup verilen aracılık hizmetinin kayıt altına alınmasını sağlar. Ayrıca, olası risklerin ortaya çıkması durumunda, resmi bir belge niteliği taşımakta olduğu için tarafları koruyucu niteliktedir.

Yer Gösterme Belgesi Nasıl Hazırlanır?

Yer Gösterme Belgesinde, size gösterilecek/gösterilen gayrimenkulün detaylı bilgileri ve açık adresinin yanı sıra sizin yani gayrimenkulü gören kişinin de T.C. kimlik numarası, telefon numarası vb. detaylı bilgileri yer alır. Sizin dışınızda, gayrimenkulü sizinle beraber görmeye gelen başkaları da varsa aynı şekilde onların bilgilerini de içerir.

Bunun yanı sıra, olası bir satın alma veya kiralama durumunda, alıcı olarak ödenecek hizmet bedelinin tutarı da açıkça belirtilir. Eğer, gayrimenkulü satın almaz veya kiralamazsanız, herhangi bir gösterme ücreti ödemekle yükümlü olmazsınız.

Arsa Sahipleri Ne Kadar Vergi Ödeyecek? Arsa Sahipleri Ne Kadar Vergi Ödeyecek?

Zira, satış gerçekleşmeden, yer gösterme ücreti adı altında emlak danışmanlarının para alması yasaya aykırıdır.  

Bu belge bir tür sözleşme niteliğindedir ve içeriği bağlayıcıdır.

Yer gösterme belgesi özellikle, emlak ofisi açısından hizmet ücreti ödemek istemeyen alıcıların, doğrudan doğruya mülk sahibiyle satış gerçekleştirmesini engellemeyi amaçlar.

Bir diğer deyişle, gayrimenkul danışmanlarının da sunmuş olduğu hizmetin yasal olarak korunması anlamına gelmektedir.

Yer Gösterme Belgesi İndirmek için TIKLAYINIZ...

Editör: Gayrimenkul Gündemi