Antalya Emlakçılar ve İş Takipçiler Oto Galerisi Esnaf Odası Başkanı İsmail Çağlar, Uluslararası 16.Gayrimenkul Fuarı’na konuşmacı olarak katıldı.

Başkan Çağlar, her ortamda konuşacağını ve her şeyin esnaf için olduğunun altını çizerek konuşmasını yaptı. Çağlar, “Gayrimenkullerin gerçek değerlerine satılmasını istiyorum. Hem devletimiz, hem millettim kazanmalı. Yolsuzluklara, dolandırıcılara son vereceğiz” ifadelerini kullandı.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ HERKESE VERİLMEMELİ

Vergi vermeden emlakçılık yapanlara konuşmasında değinen Çağlar, “ Whatsapp gruplarında kendi içlerinde alım satım yapıyorlar. Vergi kaçakçılığı yapıyorlar. Mesleki Yeterlilik Belgesi yoldan geçen herkese veriliyor. Bu belge herkese verilmemeli. Bu belgeyle bir kişi dolandırıcılık yapınca tüm esnafın dolandırıcı olduğu gibi bir izlenim oluşuyor.

Konut ve Kirada Vergilendirme Nasıl Olacak? Konut ve Kirada Vergilendirme Nasıl Olacak?

Bunun önüne geçmek gerekiyor. Yani maliye kaydı, oda kaydı olmayan hiç kimseye Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmemeli. Vatandaş belgesi olan kişileri emlakçı sanıyor ve alışveriş yapıyor. Sonra dolandırılıyor. Ve üstelik devletime vergi vermiyor” diye konuştu.

‘VATANDAŞ DOLANDIRILIYOR’

Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni parayla satanlara dikkat çeken Çağlar, “ Mesleki Yeterlilik Belgesi tek başına bir işe yaramaz. Para tuzağı kuranlar sadece belgeyi satmak için ‘eğitim’ adı altında belge veriyor. Ancak tek başına bir anlamı yok.

Belgeyle birlikte Oda kaydınız, 100 saatlik eğitim sertifikası, en az 25 metre kare ofisiniz olmalı ve eğer önceden sigortalı emlakçılık yaptıysanız üniversite mezunları 6 ay, lise mezunları 1 yıl çalışıp stajını tamamladıysa yetki belgesi verilir. Yetki belgesi olmadan emlak ofisi açamazsınız. Yetki belgesi kişiye değil ofise verilir.

Mesleki Yeterlilik Belgesini ise yolda geçen herkes alabiliyor. Ancak benim vatandaşım detaylı bilmediği için Mesleki Yeterlilik Belgesi olan emlakçılara güvenip iş yapıyor ve dolandırılıyor. Her gün gece saat 12’ye kadar dolandırıldım telefonları alıyorum"dedi.

Editör: Gayrimenkul Gündemi