TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinde yıllık yüzde 56 seviyelerine olduğu Türkiye’de yüzde 25’lik zam sınırının kabul edilemez olduğunu ifade eden ev sahipleri tepki gösterirken, kirada yüzde 25 zam sınırı uygulamasının akıbetinin ne olacağı da merak konusu olmayı sürdürüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek’in ekonomideki bu tür kısıtlayıcı adımlara son verme yolundaki adımlarının, 31 Mart seçimleri sonrasında kira zam sınırı için de uygulanacağı düşünülürken, kulislerden gelen bazı bilgilere göre yüzde 25’lik kira sınırı Temmuz ayı itibarıyla değişikliğe uğrayacak.

Türkiye’deki çalışan ücretleri ve ortalama kira fiyatları arasındaki makasın giderek açılmasıyla uygulamanın bir anda sonlandırılmasının mümkün olmadığını düşünen ekonomi yönetimi, böyle bir kararla halihazırda 5-6 bin lira seviyelerinde kirası bulunan çok sayıda konutun aniden 3-4 kat zamlanmasından çekiniyor.

Bu sebeple kontrollü bir geçiş düşünülürken, yüzde 25 zam sınırının ilk aşamada enflasyon seviyelerine yükseltilmesi ve birkaç yıl sonra yeniden eski kira zam uygulamasına dönüleceği tahmin ediliyor.

Konut Fiyatlarında Reel Düşüş 11. Ayında Konut Fiyatlarında Reel Düşüş 11. Ayında

Temmuz ayında alınması tahmin edilen bu karar için ilerleyen günlerde Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek tarafından açıklama yapılacağıdüşünülüyor.

Editör: Gayrimenkul Gündemi