Gazete Duvar'dan Meral Candan'ın haberine göre, CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Türker Ateş, kira artışlarının yüzde 25 oranıyla sınırlandığı uygulamada sona yaklaşılırken, bu oranın yüksek enflasyon ortamında uygulamada beşe katladığını söyledi. 

Yaşanan kira enflasyonunun Mayıs 2024 itibarıyla yıllık yüzde 125,1’e ulaştığına işaret eden Ateş, ‘’İlgili düzenleme Haziran 2022’de yürürlüğe girdi, sonrasında bir yıl daha uzatıldı. Ancak konut kiraları, geçen zamanda yaklaşık dörde katlandı. Hükümetin başarısız ekonomi politikaları ile birlikte, barınma krizi geride bırakılmış değil ve tam gaz sürüyor’’ dedi.

'DÜZENLEME KAĞIT ÜSTÜNDE KALDI' 

Yıllık kira sözleşmelerindeki artışın yüzde 25 oranını geçemeyeceğini hükme bağlayan ve 1 Temmuz 2024 itibarıyla sona ermesi beklenen düzenlemenin hükümet tarafından fahiş kira artışlarının önüne geçileceği iddiasıyla uygulandığını hatırlatan Ateş, şunları söyledi:

‘’Yüksek enflasyon ortamında böyle bir düzenleme, beklediğimiz gibi kağıt üstünde kaldı. Kiralardaki enflasyon oranı, mayıs ayları itibarıyla yıllık bazda 2022’de yüzde 20, 2023’te yüzde 71,4 ve bu yıl yüzde 125,1 oldu.

Ulaşılabilir Konut için Ekonomik Arazi Şart Ulaşılabilir Konut için Ekonomik Arazi Şart

Aynı dönemde konut kiraları dört kat arttı. TÜİK Gerçek Kira Endeksi, 2022 yılı mayısında 716 iken geçtiğimiz mayıs ayında 2.761,6 seviyesine ulaştı. Daha önce kira artışları 12 aylık TÜFE artışı ile sınırlanıyordu.

Son iki yıllık dönemde ise konut kiralarındaki artış yüzde 286 ile aynı dönemde TÜFE’de kaydedilen yüzde 145’lik artışı neredeyse katladı. Kira endeksi, Ekim 2023 tarihinden bu yana da TÜFE’nin üzerinde seyrediyor.’’

'YENİ BİR SOSYAL KRİZ YARATILDI'

Ateş, ‘’Kira zammında tavan uygulaması, fahiş fiyat artışlarının önüne geçemediği gibi uyuşmazlık ve tahliye davalarıyla yargıyı da kilitledi. Kiracı ile ev sahipleri arasında husumet tırmandı, artan anlaşmazlık ve yargıya intikal eden çok sayıda davayla yeni bir sosyal kriz de yaratıldı’’ diye konuştu.

BAKANLAR ŞİMŞEK VE TUNÇ'A SORU ÖNERGESİ VERİLDİ 

Konuyu Meclis gündemine getirdiğine işaret eden CHP’li Ateş, ‘’Hükümetin enflasyonla etkin mücadele yerine yan yollara sapıp yine bir oldu-bitti ile getirdiği kiraya zam sınırı düzenlemesinin sonuçları aslında ortada.

Ancak bir süre önce uygulamanın kira enflasyonu açısından ve yargı tarafında ortaya çıkardığı sonuçlarına dair soru önergelerini yanıtlanması talebiyle Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a ilettik‘’ diyerek sözlerini noktaladı. 

Editör: Gayrimenkul Gündemi