Şok Gazetesi'nde yer alan habere göre, Kiralık ev arayışında olanların sayısı arttıkça, ev sahiplerinin uyguladığı şartlar da giderek sertleşiyor. Günümüzde birçok ev sahibi, kiracı adaylarından tahliye taahhütnamesi imzalamalarını talep ediyor. Bu durum, kiralık ev arayanların işini daha da zorlaştırıyor ve kiracılar arasında endişe yaratıyor.

Bu belge, ev sahiplerine kiracıları kolayca çıkarma imkânı tanırken, kiracılar üzerinde "zam yapma ve çıkma" baskısı oluşturuyor.

Uzmanlar, bu durumu önlemek için bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirtiyor. Kiracıların talebi de bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapılarak hızlıca hayata geçirilmesini istiyorlar.

Muhabirimiz Senay Güncavar’ın sorularını yanıtlayan Avukat Ayşe Hüseyinoğlu, kiracılar açısından büyük önem taşıyan tahliye taahhütnameleri ve bu taahhütnamelerin hukuki boyutlarını şöyle değerlendirdi.

Boş tahliye taahhütnamesine atılan imza taahhütnameyi geçerli kılar mı?

Boş tahliye taahhütnamesinin geçerli olup olmadığı hususu oldukça merak edilen bir konudur. Yargıtay kararları doğrultusunda; kiracı, tahliye ve düzenleme tarihleri boş olarak hazırlanan taahhütnameyi imzaladığında, boşa imza atmakla kiraya verene doldurma yetkisi vermiş sayılmaktadır.

Kira Sözleşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli Kira Sözleşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Boş tahliye taahhütnamesinde tahliye ve düzenleme tarihlerinin sonradan doldurulması hukuken geçerlidir. Ancak kiracı, boş tahliye taahhütnamesinin kiralanan taşınmazın teslim edildiği tarihten önce düzenlendiğini yazılı olarak ispat edebilirse tahliye taahhütnamesi geçersiz olacaktır.

Tahliye taahhütnamesinde eşin rızası şart mıdır?

Kiralanan taşınmaz bir aile konutu olarak kiralanmışsa, tahliye taahhüdünde eşin rızası da aranmaktadır. Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası ve onayı olmadan aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez. Eşin rızası olmadan verilen tahliye taahhütnamesi geçersiz sayılacaktır.

Kiracının tahliye taahhütnamesine karşı hakları nelerdir?

Ev sahibi tahliye taahhütnamesine dayalı bir icra takibi başlatarak kiracının evi tahliye etmesini talep edebilir. Bu durumda kiracı, kendisine tebliğ edilen tahliye emrine 7 gün içerisinde itiraz edebilir.

Kiracı taahhütnamenin geçersiz olduğu, taahhütnameyi baskı altında imzaladığı, imzanın kendisine ait olmadığı veya taahhütnamenin yanlış tarihte düzenlendiği yönünde itirazlarda bulunarak takibi durdurabilir.

Editör: Gayrimenkul Gündemi